wtorek, 11 marca 2014

Co to jest napój izotoniczny i czy każdy powinien go pić?

       Ostatnio wrzuciłam przepis na domowy napój izotoniczny (przepis tutaj), ale nie napisałam zbyt dużo informacji na ten temat. W związku z tym pojawiły się od Was pytania.


       Zatem w dzisiejszym poście chciałam wyjaśnić kilka ważnych informacji o izotonikach. Co to są izotoniki?

       Napój izotoniczny, to taki, który swoją osmolalnością (czyli stałymi składnikami) przypomina stężenie płynów ustrojowych ciała, wspomagając tym samym odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinien tym samym uzupełnić utracone elektrolity i witaminy.

Napoje izotoniczne w swoim składzie powinny zawierać:

  • odpowiednią kaloryczność tzn.  80kcal/1000ml do 350 kcal/1000ml
  • 75% energi powinna pochodzić z cukrów o wysokim indeksie glikemicznym
  • powinny zawierać 460mg/l do 1150mg/l sodu
  • ogólna osmolalność powinna mieścić się w przedziale 270 – 330 mOsm/kg (300 mOsm/kg +/- 10%)
Dodatkowo izotoniki zawierają witaminy. 

Kto i kiedy powinien pić izotoniki?

       Jak się okazuje nie każdy powinien pić izotoniki, tzn. jest to uzależnione od naszej aktywności fizycznej. Jak już napisałam, izotonik ma za zadanie odpowiednio nawodnić nasz organizm, dostarcza też utracone minerały, witaminy i energię podczas intensywnego wysiłku. Zatem ważne jest, aby izotoniku nie pić na co dzień zamiast wody. Tego typu napoje powinniśmy pić podczas intensywnego wysiłku fizycznego przekraczającego 60 minut=1 godzinę!!!
       Dlatego też nie powinny go pić osoby, które planuję zredukować swoją masę ciała, ponieważ dostarczana z płynem energia (kalorie) będą podwyższać ogólną kaloryczność naszych posiłków spożytych w ciągu dnia. 
       Zatem ważne jest aby w ciągu dnia i w trakcie treningów, nieprzekraczających godzinę pić zwykłą wodę.

Ważne: izotonik powinniśmy zacząć pić po upływie 20-30 minut od rozpoczętego treningu. 

       Dodatkowo napoje izotoniczne można pić podczas upałów, kiedy nasz organizm bardzo się poci i traci podobnie jak przy treningu elektrolity.Jaka jest skuteczność "domowego izotoniku"?
       Są różne opinie na temat sporządzania izotoników w domowych warunkach. Ja uważam, że taki domowy napój izotoniczny na bazie miodu nie odbiega w swojej skuteczności od tych, które są dostępne na rynku. Jednakże należy też być ostrożnym, podobnie jak przy wyborze tych "sklepowych izotoników". Jak się okazuje również i one nie spełniają norm Unijnych, czego dowodem jest przeprowadzone badanie na jednym z blogów poświęconych bieganiu. Zapraszam do przeczytania postu tutaj.

W skład domowego izotoniku:
  • do domowego izotoniku używając wody z zawartością wapnia dostarczamy tego pierwiastka. Wraz z wapnień w takich wodach znajduje się również magnez. Podobnie jak w napojach wykonanych przemysłowo.
  • miód dodany do napoju o temperaturze 40 st. C zawiera wiele cennych składników m.in. witaminy, minerały. Więcej na temat miodu pisałam tutaj
  • sok z cytryny, który zawiera duże ilości witaminy C, o działaniu antyutleniającym. Zatem m.in. szybsza odnowa komórek.
 

5 komentarzy :

My idealni pisze...

Kiedyś robiliśmy własne izo na bazie glukozy i soli. Wolę jednak produkty sklepowe, nasz twór udawało się wypić tylko z zatkanym nosem ;)

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Z miodem i cytryną jest na prawdę pyszny :)

Anonimowy pisze...

Ja nie piję izotoników, nie wiem czemu nigdy nie odczułam takiej potrzeby, ale przepis pomocny może kiedyś się przyda:)

Martyna Krzeczkowska pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Martyna Krzeczkowska pisze...

Napój izotoniczny to nic innego jak woda zmieszana z odpowiednimi witaminami i minerałami. Taki napój wskazany jest w szczególności osobom które prowadzą aktywne życie fizyczne. Niedobór elektrolitów opisywany również w https://radioklinika.pl/elektrolity może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm i zaburzyć naszą gospodarkę.

Prześlij komentarz