środa, 16 października 2013

Więcej niż "waga" :) INTERPRETACJA SKŁADU CIAŁA (tkanka tłuszczowa, mięśnie, woda)

Chciałam się Wam pochwalić moim nowym zakupem :) oto Waga-ANALIZATOR SKŁADU CIAŁA, ale nie taka zwykła, bo jest to waga i analizator składu ciała w jednym. Każdy dobry dietetyk powinien mieć, co najmniej takie urządzenie jak ja. Podczas wizyty taka waga wskaże nam jaki mamy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej, ile ważą nasze kości i ile mamy wody w naszym organizmie. Są to bardzo ważne wskaźniki, które są również wyznacznikiem naszej kondycji fizycznej.    

1. Kto może korzystać z analizatora składu ciała?

       Analizatory składu ciała są przeznaczone dla osób dorosłych od 18 do 99 roku życia. Dzieci w wieku 5-17 lat mogą korzystać z wagi do pomiaru masy ciała, która dodatkowo posiada funkcje pomiaru tkanki tłuszczowej.   

Tego tupu analizatory są wyposażone w funkcję "sportowca".  Co to znaczy? Typ sylwetki "sportowiec" obejmuje osoby, ćwiczące 10h tygodniowo i więcej, od wielu lat. Jednakże dla wyczynowych sportowców i kulturystów są stosowane jeszcze dodatkowe pomiary.

Dla kobiet w ciąży nie powinno się stosować funkcji pomiaru tkanki tłuszczowej ze względu na przepływ prądu, który może niekorzystnie wpływać na płód.

2. Dlaczego warto używać analizatora składu ciała? 

       Dzięki tego typu pomiarom możemy kontrolować wpływ zmiany żywienia i aktywności fizycznej na nasze ciało:
  • kontrola i wpływ diety na redukcję masy ciała, utratę tkanki tłuszczowej podskórnej
  • przyrost masy mięśniowej
  • kontrola wieku metabolicznego
  • kontrola tłuszczu trzewnego, który jest głównym czynnikiem ryzyka występowania cukrzycy typu 2 i chorób serca   
3. Jak działa analizator?

       Analizator składu ciała do obliczenia składu ciała wykorzystuje działanie bioimpedancji elektrycznej (BIA). To znaczy, że sygnały elektryczne o niskim poziomie natężenia przepływają przez ciało. Trzymając w rękach diody i stojąc gołymi stopami na wadze. Wysłany przez diody sygnał elektryczny przepływa przez płyny komórkowe w mięśniach i innych tkankach ciała, jednak dochodząc do tkanki tłuszczowej napotykają opór. Opór ten nazywany jest impedancją. Odczyty impedancji są obliczane za pomocą formuł matematycznych przez komputer, aby finalnie podać nam procentowy skład ciała.4. Kiedy najlepiej używać analizatora?

     Najbardziej wiarygodny pomiar jest wieczorem. Dlaczego? poziom wody w sposób naturalny ulega zmianom. Ciało ma tendencję do dehydratacji po nocy, więc mama ciała rano będzie niższa, a procentowa zawartość tk. tłuszczowej wyższa. Spożywanie obfitych posiłków, picie alkoholu, menstruacja, choroba, kąpiel mogą powodować zmiany w nawodnieniu organizmu. 

5. INTERPRETACJA WYNIKÓW

BMI (Body Mass Indeks) 

       Jest to pierwszy ze wskaźników, który pozwala nam określić czy nasza masa ciała jest odpowiednia do wzrostu. Aby zweryfikować BMI należy jeszcze dodatkowo dokonać pomiarów np: procentowej zawartości tk. tłuszczowej, obwodów ciała. BMI nie jest adekwatne u osób o wysokiej aktywności fizycznej ze względu na rozbudowana tkankę mięśniową i u kobiet ciężarnych, ponieważ rozwijający płód zwiększa ogólną masę ciała. 
       Dodatkowo BMI dla dzieci do 18 roku życia jest przenoszone na siatki centylowe, dzięki którym dokładnie możemy określić czy masa ciała dla dziecka jest odpowiednia do jego wieku i wzrostu.

                                                                        BMI = kg/m2  TŁUSZCZ:

       Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest na tyle istotna, że oprócz widocznej zmiany sylwetki (nadwaga i otyłość) wpływa na produkcję hormonów w naszym organizmie. Im więcej tkanki tłuszczowej tym zwiększa się ryzyko zachorowania na: cukrzycę typu 2, nadciśnienie, choroby serca. Również zbyt niska zawartość tłuszczu niekorzystnie wpływa na pracę naszego organizmu. Na przykład u kobiet może pojawić się bezpłodność.


WISCERALNA (TRZEWNA) TKANKA TŁUSZCZOWA:

       Dzięki analizatorowi masy ciała możemy ocenić poziom obtłuszczenia narządów w jamie brzusznej. Jest to istotne zwłaszcza w profilaktyce i leczeniu chorób takich jak: choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, choroby wątroby.

       Analizator ocenia zawartość tk. tłuszczowej trzewnej w skali 1-59..

Poziom 1-12 
Wskazuje zdrowy poziom tkanki tłuszczowej trzewnej.

Poziom 13-59
Wskazuje podwyższony poziom tkanki tłuszczowej, który może doprowadzić do w/w chorób. Nalezy wprowadzić zmiany w żywieniu.  

WODA:

       Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala na utrzymanie pełni zdrowia. Każde odchylenie, np. przewodnienie lub odwodnienie doprowadza do zaburzeń pracy narządów. Mogą wystąpić bóle głowy przy odwodnieniu, lub obrzęki przy przewodnieniu.

Średnia procentowa zawartość wody w zdrowym organizmie:

KOBIETY: 45-60%
MĘŻCZYŹNI: 50-65%

MASA MIĘŚNIOWA:

      Zawartość masy mięśniowej jest ważna przy utrzymaniu sprawności fizycznej, elastyczności naszego ciała, wyglądu sylwetki, utrzymaniu prawidłowej postawy. Analizator składu ciała oprócz pomiaru mięśni szkieletowych oblicza zawartość mięśni gładkich czyli serce i układ pokarmowy. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, co pomaga w redukcji tk. tłuszczowej. 

  MASA KOSTNA: 

       Waga naszych kości zależy od budowy ciała, aktywności fizycznej, stanu zdrowia. Pamiętajmy, że wraz z aktywnością fizyczną wzmacniają się kości. Nie jest to jednak duża zmiana i tak na prawdę nie odczuwamy tego na co dzień i podczas pomiarów analizatorem składu ciała. Jednak przy tego typu pomiarach jest to tylko dodatkowa informacja o ogólnej masie naszego ciała. Warto dodać, że tego typu wagi podają szacunkowe zwapienie kości, które jest mierzone w kg, ale nie jest to ogólna ich masa. Ludzki szkielet waży ok. 10 kg.WIEK METABOLICZNY:

        Jest to funkcja, która służy do określenia Podstawowej Przemiany Materii i wskazuje średni wiek związany z typem przemiany materii. Jeśli wiek metaboliczny jest wyższy niż w rzeczywistości, oznacza to, że należy zwiększyć aktywność fizyczną aby pobudzić metabolizm. U osób aktywnych fizycznie z rozbudowana masą mięśniową wiek metaboliczny jest niższy niż w rzeczywistości, co wskazuje na szybką przemianę materii.

PODSTAWOWA PRZEMIANA MATERII:

       PPM jest to ilość energii potrzebnej nam do wykonywania czynności dnia codziennego, pracy oraz do przyswajania pokarmów.

       CPM czyli Total Metabolic Rate jest to całodobowy wydatek energetyczny człowieka. 

       PPM obliczane jest przez Tanitę za pomocą standardowego równania przy użyciu masy ciała i wieku. Dodatkowo Tanita oblicza PPM biorąc pod uwagę skład ciała i w komputerze oblicza podstawową przemianę materii, która jest wykorzystana przy określeniu całkowitego zapotrzebowania kalorycznego.
       Dodatkowo gdybyście chcieli sami w domu określić PPM i Całkowitą Przemianę Materii można do tego celu użyć wzór:

wzór PPM dla kobiet:          665,1 + 9,567xM + 1,85xW - 4,68xL =?
wzór PPM dla mężczyzn:    66,47 + 13,7xM + 5,0xW - 6,76xL =?

gdzie:
M-oznacza masę ciała w kilogramach
W-wzrost w centymetrach
L-wiek w latach

Całkowitą przemianę materii obliczamy wg wzoru:

PPM x współczynnik aktywności fizycznej = ?

Współczynnik aktywności fizycznej:
  • 1,4 - dla osób o niskiej aktywności fizycznej
  • 1,7 - dla osób o średniej aktywności fizycznej
  • 2,0-dla osób o wysokiej aktywności fizycznej (sportowcy, ludzie ciężko pracujący fizycznie)
  
       

20 komentarzy :

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Justyna Szymanska pisze...

Dużo przydatnych informacji.

Magdalena Raczyńska pisze...

z wagą kości to totalna bzdura, ludzki szkielet waży 10kg +/- 2kg w zależności od wzrostu i kośćca

Dorota Mazurkiewicz pisze...

nie, to nie bzdura, ponieważ ta waga szacuje zwapnienie kości a nie wagę szkieletu :) a to, że ludzki szkielet waży o. 10 kg to też zawsze mówię przy analizie

Karo Lina pisze...

Wisze może gdzie mogę wykonać takie badania w Krakowie ???? I ile bym za nie zapłaciła mnie więcej?!

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Poszukaj poradni dietetycznych lub w klubach fitnes. Za taką analizę w Polsce płaci się ok 50 do 100 zł.

ja pisze...

A ile kosztuje to magiczne urzadzenie?☺

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Ten model nie jest jakis skaplikowany i mozna juz od 400 zl kupic.

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Ten model nie jest jakis skaplikowany i mozna juz od 400 zl kupic.

ula n pisze...

To urządzenie(waga tanita) jest w każdym nowoczesnym klubie fitness, ja korzystam przy każdej wizycie :)

Jolanta pisze...

świetna jest ta waga z analizą składu ciała. Ja zaś polecam poczytać coś na temat wskaźnika BMI i rzeczy z nim związanych: http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/oblicz-bmi-czyli-od-czego-zaczynamy-diet%C4%99 :)

Ola pisze...

Cóż, wychodzi na to, że ważąc 59 kg przy 163 cm zwrostu jestem prawie otyła, bo pewna cudowna maszyna pokazała, że masa mojej tkanki tłuszczowej wynosi 38%. Bardzo ciekawe wyniki....

Ola pisze...

Cóż, wychodzi na to, że ważąc 59 kg przy 163 cm zwrostu jestem prawie otyła, bo pewna cudowna maszyna pokazała, że masa mojej tkanki tłuszczowej wynosi 38%. Bardzo ciekawe wyniki....

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Olu, bardzo często (niestety) spotykam sie z takimi wynikami. Dlaczego? bo dana osoba, nawet jeśli jest szczupła najczęściej też albo ma za małą aktywnośćfizyczną, która powinna wzmacniac mase mieśniową. Jeśli jest taka aktywność, to często opuszczamy posiłki po treningu, bojąc się że przytyjemy. Bo przeciez byliśmy na siłowni lub robiliśmy trening w domu, po to aby zachowac szczupłąc sylwetkę. Jednak opuszczając posiłek, efekt spalania tk. tłuszczowej jest odwrotny od oczekiwanego. Zatem, polecam Ci, abyś przeanalizowała swoje posiłki i aktywność fizyczną. Pozdrawiam.

Jolka Szymek pisze...

Bardzo dziękuję pani za w/w informacje i w ogóle za wszelkie informacje na tym blogu. Będę na niego codziennie zaglądać teraz aby pilnować się i schudnąć. Ja muszę dojść do tego sama bo łatwo jest kogoś przyjmować zza biurka, ale i tak całą robotę to ja muszę zrobić, a poza tym lubię byś sama sobie szefem. Może dlatego, że szefów obcych to ja mam już dosyć. Miałam ich trochę w życiu i niestety stwierdzam, że nie byli w stosunku do mnie lojalni, tak jak ja byłam im oddana. Sparzyłam się wiele razy i dlatego muszę działaś sama. Pani dała w internecie swój blog bezinteresownie i dlatego to doceniam i będę z tego korzystać.

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Bardzo mnie cieszy, kiedy widze takie komentarze. Trzymam kciuki za dazenie do zdrowej sylwetki. W razie pytan, prosze smialo pisac. Pozdrawiam

Meriska M pisze...

A ja posiadam wage diagnostyczna :) nie jest napewno tak super jak Twoja waga ale w tej cenie jest ok :) zapraszam na recenzje do mnie https://meriska92.blogspot.de/2017/09/ideenwelt-waga-diagnostyczna-szklana.html

Kaa Raa pisze...

A co jeśli mam taką wagę w domu i wszystkim domownikom waga wylicza skład ciała, a mi tylko pokazuje ile ważę, a nie chce mi wyliczyć składu? Czy coś ze mną nie tak?

Patryk Piwnicki pisze...

Teraz na rynku prym wiodą urządzenia do modelowania sylwetki które oferują np. masaż ssąco-próżniowy. W dzisiejszych czasach odchudzanie jest o wiele łatwiejsze.

Unknown pisze...

Ja zamiast urządzeń do masażu polecam treningi EMS - wystarczy ćwiczyć po 20 minut 1 raz w tygodniu aby efektywnie spalać tłuszcz i jednocześnie budować mięsnie

Prześlij komentarz