czwartek, 19 września 2013

Bezpieczne zakupy

            W dzisiejszym poście chciałam opisać kilka wskazówek, które mam nadzieję przydadzą się Wam podczas zakupów żywnościowych. Kilku moich czytelników prosiło mnie o napisanie takiego postu. Jest to bardzo długi temat, dlatego też napisałam tylko kilka wskazówek, bo tak naprawdę można by zrobić z tego osobny blog J Dlatego zachęcam do oglądania znanego w Polsce programu „Wiem co jem” prowadzonego przez Katarzynę Bosacką.

Informacje żywieniowe na produktach spożywczych czyli „E”- dodatki do żywności


 • 100 – 199 (barwniki)
 • 200 – 399 (konserwanty)
 • 400 – 599 (dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu)
 • 600 – 699 (wzmacniacze smaku)
 • 700 – 799 (antybiotyki)
 •  900 – 1299 (dodatki do żywności o różnym zastosowaniu)
 • 1300 – 1400 (skrobia modyfikowana)

Przykładowe NIESZKODLIWE dodatki „E”

BARWNIKI (większość barwników jest pozyskiwana naturalnie, zatem nie koniecznie są szkodliwe):

E100 nieszkodliwy (kurkumina, kurkuma z kłączy roślin tropikalnych; żółty, stosowany m.in. w przyprawach, koncentratach). Naturalny, roślinny, żółty barwnik z rozłogów rośliny Curcuma longa.

E101 nieszkodliwy (ryboflawina, laktoflawina, witamina B2) żółto-pomarańczowy, naturalny lub syntetyczny; stosowany m.in. w przyprawach).Występuje w przyrodzie.

E120 Naturalny, zwierzęcy barwnik czerwony. Pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus cacti. Uważany za nieszkodliwy.

E160 nieszkodliwy (karetonoidy)

E160a nieszkodliwy (alfa-, beta- karoten, prowitamina A - żółty, naturalny; dodatek do produktów 
tłuszczowych np. masła)

E160d likopen, likopina, psi-karoten (występuje w pomidorach), czerwony, naturalny

E163 nieszkodliwy (antocyjan), występuje w winogronach i jagodach - czerwonawy, naturalny; do napojów, konserw owocowych, słodyczy.

KONSERWANTY (większość konserwantów jest syntetyczna, nie wszystkie są szkodliwe, ale warto sięgać po produkty o jak najmniejszej zawartości konserwantów):

E233 Syntetyczny. Używany do spryskiwania skórek owoców cytrusowych i bananów. Stosowany także jako pestycyd (np. w uprawie ziemniaków i owoców pestkowych) oraz jako lek (np. przeciwko pasożytom jelitowy). Brak pełnych danych. Niemożliwe jest obecnie wydanie jednoznacznej opinii.

E234 Syntetycznie otrzymywany konserwant. Antybiotyk produkowany przez mikroorganizmy. W krajach Unii Europejskiej dozwolony jest do stosowania m.in. do budyni z kaszki manny oraz do dojrzewających serów i serów topionych. Przy zbyt częstym spożywaniu z żywnością może stracić swoje działanie lecznicze. Uodpornione bakterie są bardzo trudne do zwalczania. Odradza się częste spożywanie.

E239 Syntetyczny konserwant. Czasami stosowany do utrwalania serów Provolone. śladowa jego ilości, tj. 25 mg na 1 kg sera, jest dopuszczalna. Używany także jako środek do dezynfekcji skóry i dróg moczowych oraz jako środek konserwujący do kosmetyków. Odradza się częste spożywanie. Uwaga alergicy.

E251 szkodzi przy nadciśnieniu (azotan sodu, syntetyczny, dodatek do wędlin, serów podpuszczkowych i topionych). Syntetycznie produkowany konserwant. Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.

E252 szkodzi przy nadciśnieniu (azotan potasu, syntetyczny, dodatek do wędlin, serów podpuszczkowych i topionych). Patrz E 250. Odradza się częste spożywanie.

E280 Syntetycznie produkowany konserwant. Może zmieniać zapach i smak potraw. Dopuszczony do stosowania w paczkowanym, krojonym chlebie i opakowanych drobnych wyrobach cukierniczych – ciasta i herbatniki. Występuje naturalnie w niektórych gatunkach sera. Dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Odradza się częste spożywanie.

ANTYUTLENIACZE (niektóre są pozyskiwane naturalnie)

E306 Naturalny, otrzymywany z olejów roślinnych, przeciwutleniacz. Tylko w przypadku nadmiernego spożycia preparatów zawierających witaminę E istnieje niebezpieczeństwo przedawkowania, co może niekorzystnie oddziaływać na stan zdrowia. Uważane za nieszkodliwe.

E322 Naturalny, roślinny emulgator i przeciwutleniacz pozyskiwany z olejów: sojowego, słonecznikowego lub rzepakowego. Występuje w żywych komórkach. Uważany za nieszkodliwy.

E330 Otrzymywany na drodze fermentacji pleśniowej (Aspergillus niger). Substancja występująca w przemianie materii człowieka. Tylko w bardzo dużych dawkach, które nie są stosowane w żywności, może powodować zaburzenia w przyswajaniu wapnia. Uważany za nieszkodliwą.

E336 Naturalne, roślinne regulatory kwasowości i przeciwutleniacze. Sole potasowe kwasu winowego. Znane także jako kamień winny. Działają przeczyszczająco. Uważane za nieszkodliwe.

EMULGATORY (często są pozyskiwane naturalnie, ale są również sztuczne)

E400 naturalna, roślinna substancja zagęszczająca, żelująca i do powlekania otrzymywana z glonów morskich. Może upośledzać wchłanianie substancji mineralnych, np. wapnia, żelaza, manganu i cynku. W przypadku regularnego spożycia może dojść do obniżenia poziomu składników mineralnych w organizmie. Odradza się częste spożywanie

E407 Naturalny, roślinny środek żelujący i zagęszczający z czerwonych glonów morskich. W bardzo małym stopniu wchłaniany w przewodzie pokarmowym. W dużych dawkach może ograniczać przyswojenie składników mineralnych (np. potasu) i działać przeczyszczająco. Odradza się częste spożywanie.

E450 Syntetyczne emulgatory, stabilizatory i regulatory kasowości. Spożywane w dużych ilościach mogą pogarszać wchłanianie wapnia, magnezu i żelaza oraz powodować osteoporozę i odkładanie się wapnia

Warzywa i owoce:

 • Sezonowe!!! (unikajcie zimą pomidorów, ogórków, sałaty, rzodkiewki itp.)
 • Na sprawdzonych bazarkach
 • Niekształtne, nie znaczy, że są złe, wręcz przeciwnie, to te o równych kształtach są najczęściej modyfikowane
 • Unikanie zwiędłych
 • Unikanie zbyt nawoskowanych i „czystych” (np. pomidory, jabłka)

Pieczywo:


 • Czytać skład, a jeśli nie jest podany, to poprosić w piekarni o podanie składu
 • Zwracać uwagę na dodatki, najkorzystniej jest wybierać pieczywo na zakwasie, bez sztucznych spulchniaczy
 • Unikać „ciemnego pieczywa”, które tak naprawdę jest barwione np. karmelem
 • Unikać tostowego pieczywa, które zawiera mnóstwo dodatków spulchniających  

Jaja

Oznakowanie:
0. chów ekologiczn
1. chów wolny wybiegu
2. chów ściółkowy
3. chów klatkowy

Czystość - uważaj na „zbyt czyste” jaja, pod wpływem czyszczenia mogą wnikać przez pory substancje myjące.

Jak sprawdzić świeżość jaj? W sklepie: jajo powinno być matowe, na skorupce nie powinno być żadnego nalotu, można też wstrząsnąć jajo, jeśli będzie dźwięk tzw. ”chlupotania” oznacza to, że jajo jest nieświeże. Dlaczego? Im jaja dłużej są przechowywane tym więcej wody z białka paruje przez pory (to naturalne zjawisko) i objętość białka w środku zmniejsza się. Podczas gotowania nieświeże jajko wrzucone do wody będzie się unosić, ponieważ zwiększa się pęcherz powietrza podczas parowania wody z białka. Po ugotowaniu jaj przekrojone na pół nie powinno mieć żółtka przy skorupce. Nieświeże jajo mające dużo powietrza w środku będzie wypychać żółtko do skorupki. W świeżym jajku żółtko będzie miało równe odstępy od skorupki.

            Świeże ugotowane jajo

Mięso wędliny


 • Czytać etykiety
 • Warto ścisnąć wędlinę, którą chcemy zakupić, aby przekonać się o zawartości wody
 • Unikać mięsa, które ma nieprzyjemną lub słodkawą woń, nietypowe barwy czy zbyt miękka lub śliska powierzchnia danej porcji.
 • Świeże mięso ma neutralną lub kwaskową woń, ale nie słodką!!!
 • Świeże mięso jest lekko błyszczące, elastyczne
 • Jeśli na sprzedawanym mięsie widoczne są szare miejsca, nie oznacza to jeszcze, że jest złej jakości czy wręcz nieświeże. To jedynie sygnał, że mięso leży już od jakiegoś czasu, mając kontakt z powietrzem
 • Mięso nie powinno być zbyt miękkie, ani leżeć we własnym soku
Ryby


 •  Ryba nie powinna mieć zapachu
 • Mięso powinno być sprężyste (po naciśnięciu powinno od razu wrócić)
 • Oczy nie mogą być mętne
 • Skrzela nie mogą być szare, najlepiej żeby była w nich jeszcze krew
 • Płetwy i ogon nie powinny być poszarpane


Wiem co wybieram! • Jest to międzynarodowy program znakowania produktów żywnościowych, który może pomóc Ci przy wyborze produktów spożywczych
 • Są to produkty, które pomagają ograniczyć spożycie: tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i sodu
 • Wybierając produkty ze znakiem „wiem co wybieram” nie narażasz się na zbyt duże spożycie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych typu trans, cukru i sodu.


Produkty opatrzone logo „WIEM, CO WYBIERAM”

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz