środa, 29 stycznia 2014

Pomiary obwodów ciała

       Odpowiadając na jedno z zadanych pytań odnośnie pomiarów ciała, postanowiłam,  że i na blogu napiszę na ten temat kilka słów.       Pomiary obwodów ciała zwłaszcza przy przy redukcji masy ciała są bardziej wymierne niż nasza masa ciała. Często stając na wagę nie widzimy rezultatów, a tak na prawdę tracimy tkankę tłuszczową, co widać wyraźnie przy pomiarach zwykłym centymetrem krawieckim. Dlatego też i ja osobom, które się do mnie zgłaszają tłumaczę, że kilogramy widoczne na naszej wadze łazienkowej nie zawsze są adekwatne do utraty tłuszczowej masy ciała. Szczególnie kiedy wprowadzamy aktywność fizyczną.
       Oprócz ogólnej masy ciała warto dokonywać dokładniejszej analizy z wykorzystaniem specjalistycznych wag, o tym też pisałam już tutaj.    


A jak prawidłowo dokonać pomiarów obwodu ciała?

1. Obw szyi, jest to istotne przy kontrolowaniu tarczycy, zwłaszcza u osób z tzw."wolem"

2. Obw klatki piersiowej dokonujemy zawsze na wysokości sutków. Jeśli robimy to w bieliźnie, to nie może być ona z usztywnianymi poduszkami. Zawsze musi być taka sama
3. Obw ramienia dokonujemy zawsze na tej samej ręce, na wysokości najgrubszego miejsca ramienia po jego opuszczeniu (luźna ręka)
4.Obw brzucha w najwęższym miejscu 
5. Obw brzucha (2) na wysokości pępka 
6. Obw bioder w najszerszym miejscu miednicy
7. Obw uda zawsze na tej samej nodze, stajemy tak, aby ciężar naszego ciała był równo rozłożony na nogach i pomiaru dokonujemy w najszerszym miejscu uda
8. Obw łydki w najszerszym jej miejscu       Tego typu pomiary są również ważne u osób, które mają prawidłową masę ciała. Pozwalają one kontrolować naszą masę mięśniową. Często stając na wagę łazienkową nasza ogólna masa ciała się nie zmienia, ale za to obwody "spadają". Może to być sygnałem, że nasza masa mięśniowa nie jest wystarczająca w stosunku co naszego ciała, a co za tym idzie mamy więcej tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, że  ćwicząc regularnie wzmacniamy i rozbudowujemy sobie mięśnie, dzięki temu nasza przemiana materii jest szybka, szybciej spalamy spożytą energię.  
       


8 komentarzy :

Iwona Moskalik pisze...

Przy wzroście 166 troszkę brakuje mi do tego ideału, jeszcze po parę cm mam za dużo tu i ówdzie ... muszę popracować nad sylwetka. Ale chyba sedno jest w diecie :)

Dorota Mazurkiewicz pisze...

Wiadomo, że są to "Idealne" wymiary, ale tak dieta i aktywność fizyczna to jest klucz. Najważniejsze, to zmienić swoje żywienie na całe życie :) Powodzenia :)

CherryCherry2221 pisze...

Wygląda na to, że przy 160 cm wzrostu do tych idealnych wymiarów brakuje mi sporo centymetrów wzwyż, okazuje się, że mam za mało ;)

Kasia pisze...

Kilka mi się zgadza ;) Ale jedynie kostka,przegub,szyja i kolano. A reszta ok. -10cm i będzie idealnie :)

Kikyo Beta pisze...

Wzrost 175, a wszystkie wartości mniejsze niż przewidywane - uwaga, żaden tam ze mnie chudzielec - więc się zastanawiam na kogo kurczę robione są te wymiary. Bo w pewnym miejscu kopsnięto się o 20 cm. ^^

Dorota Mazurkiewicz pisze...

To są szacunkowe wymiary, ale wiadomo, że też mogą być obarczone błędem. Dlatego polecam też dokonać analizy składu ciała w jakimś profesjonalnym gabinecie dietetycznym lub na siłowni. I wtedy poradzić się co dalej :) pozdrawiam :)

Agness pisze...

Znalazłam artykuł o tym, że o wiele bardziej warto się mierzyć niż ważyć, gdyż wtedy możemy uzyskać bardziej wiarygodne wyniki (zwłaszcza jeżeli trenujemy) http://www.jestemfit.pl/artykuly/porady/zamiast-ci%C4%85gle-si%C4%99-wa%C5%BCy%C4%87-zmierz-si%C4%99 - warto przeczytać :)

hanka pisze...

Mierzenie obwodów wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić. A każdyt mięsień mierzy się inaczej. http://lepszytrener.pl/blog-trenera/jak-prawidlowo-mierzyc-obwody-ciala

Prześlij komentarz