piątek, 30 stycznia 2015

Maki-Shushi

       Jednym z moich ulubionych dań japońskich, które oczywiście robiliśmy na kursie, było shushi. A poniżej kilka wskazówek, jak należy zrobić shushi maki.PRZEPIS:
SKŁADNIKI:
250 g ryżu do shushi (jest to bardzo ważne, aby był to ryż do shushi, który można kupić w orientalnych sklepach lub w supermarketach na półkach z orientalnymi produktami. Taki ryż różni się o tyle od tradycyjnego białego tym, że ma lepsze właściwości lepiące)
400 ml wody (do gotowania ryżu)
4-5 łyżek octu ryżowego
2 łyżeczek cukru (może być trzcinowy lub brązowy)
około 1/2 łyżeczki soli
1/2 zielonego ogórka
1 marchew
2-3 (około 100-150g) płaty wędzonego łososia norweskiego

papier ryżowy i mata bambusowa do formowania shushi

sos do shushi:50 ml sosu sojowego
ocet ryżowy
1/2 łyżeczki wasabi lub marynowanego imbiru
można dodać cukier i/lub sól

1. Ryż wrzucamy do wrzącej wody i gotujemy na małym ogniu. Pod koniec gotowania, możemy zestawić ryż z ognia i poczekać, aż cała woda zostanie "wchłonięta przez ryż".
2. Następnie ryż wykładamy np. na naczynie żaroodporne, aż przestygnie. Nie używamy do formowania shushi ciepłego ryżu. Chłodny ryż powinien przyklejać się do palca, to oznacza, że jest już gotowy do formowania3. W między czasie kroimy marchew i ogórka w paski. Przed krojeniem ogórka wyciągamy nasiona łyżeczką i wyrzucamy je.

4. Łososia też kroimy w paski.5. Wykładamy papier ryżowy na bambusową matę. ODPOWIEDNIA GRUBOŚĆ TO 0,5 cm. Papier wykładamy gładką powierzchnią do maty. Nakładamy ryż, zostawiając na końcu około 2 cm wolnego miejsca, które później będzie służyło do sklejenia po zwinięciu całości w rulon.
6. Na środku układamy wzdłuż marchew, ogórka i łososia.

7. Całość ostrożnie zwijamy lekko przyciskając palcami od środka na zewnątrz
8. Na końcu nacieramy papier ryżowy marynata z imbiru lub wasabi, co pozwoli dobrze skleić papier9. Do krojenia ważne jest, aby używać bardzo ostrego noża. Kroimy ruchem posuwającym, nie wolno "szatkować", ponieważ możemy popsuć strukturę. Powinniśmy oczyszczać nóż, ponieważ ryż jest klejący i pozostaje na nożu, co uniemożliwia dokładne krojenie.
OPTYMALNA SZEROKOŚĆ KAWAŁKÓW TO około 2 cm Sos do shushi:
Wszystkie składniki mieszamy i gotujemy przez kilka sekund na gorącej patelni lub w rondelku. Tak podgotowany sos jest gotowy do spożywania.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz