niedziela, 23 lipca 2017

Porady dietetyczne w Niemczech z dopłatą od kasy chorych. Jak to wygląda?

Porady dietetyczne w Niemczech.

Poproszono mnie o napisanie artykułu informacyjnego na temat porad dietetycznych w Niemczech.

Myślę, że to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ często czytelnicy piszą do mnie maile z właśnie takim pytaniem. Porady prywatnie czy przez kasę chorych ?

W Niemczech mamy dwie możliwości korzystania z porad dietetycznych. Prywatnie i przez kasy chorych.

Prywatnie.

Z tej opcji może skorzystać oczywiście każdy, kto jest przygotowany finansowo na serię spotkań z dietetykiem i nie chce tracić czasu na formalności.
Nie zależnie od naszego celu porady. Czy to jest chęć schudnięcia, nauka i zmiana nawyków żywieniowych, alergie pokarmowe, cukrzyca, na prywatną wizytę potrzebujemy tylko kontakt do dietetyka, czas i pieniądze.

Kasy chorych (KK).

W Niemczech, aby kasa chorych dopłaciła do porady z dietykiem należy spełnić pewne warunki. Nie zależnie od kasy chorych, niestety nie możemy sobie tak po prostu pójść na porady myśląc, że nasz ubezpieczyciel powinien wszystko pokryć. Zgodnie z paragrafem Reha §43, kasy chorych dopłacają do dietoterapii w wyszczególnionych po niżej przypadkach:
- cukrzyca typ 1 i 2
- nadciśnienie
- choroby serca
- dna moczanowa
- choroby tarczycy
- alergie i nietolerancje pokarmowe
- choroby układu pokarmowego
- nowotwory
- zaburzenia żywieniowe (anoreksja, bulimia i inne)

W przypadku nadwagi i otyłości kasy chorych posługują się, znanym wielu, wskaźnikiem BMI. Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest BMI, piszę krótkie wyjaśnienie.

BMI (ang. Body Mass Index) – wskaźnik masy ciała. Współczynnik ten określa, czy nasza obecna masa ciała jest odpowiednia do naszego wzrostu. Wzór jest następujący: masa ciała podana w kg dzielona do wzrostu podanego w metrach podniesiony do kwadratu.BMI musi wynosić 30 i więcej, abyśmy mogli starać się o dopłatę z KK.Co należy zrobić, aby dostać dopłatę z KK ?

Jeżeli już borykamy się z w.w. problemami i potrzebujemy porady dietetyka, powinniśmy udać się do swojego lekarza prowadzącego i poprosić o skierowanie. Może być lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista. Np. w przypadku cukrzycy, diabetolog. Często też na wizycie lekarz sugeruje, że nasza choroba powinna być wspiera przez dietoterapię i wtedy lekarz sam wypisuje takie skierowanie. Ważne jest, aby na skierowaniu była napisana diagnoza z jedną z w.w. chorobą. Wzór skierowania można wziąć od dietetyka lub lekarze wypisuję na żółtym formularzu. Jest to tzw. ärztliche Notwendigkeitsbescheinigung.

Ważne:
 kopię skierowania należy przynieść na pierwszą poradę dietetyczną.

Oryginał skierowania razem z wnioskiem o dopłatę do porady (tzw. Antrag auf Kostenübernahme) wysyłamy do KK. Taki wniosek możemy najczęściej pobrać u danego dietetyka, ponieważ powinien być tam cennik.

Na decyzję z KK czeka się do 2 tygodni.

Na jaką dopłatę można liczyć ?

Wszystko jest uzależnione od kasy chorych. Ogólnie KK dopłaca ok. 80% do pięciu porad dietetycznych. Możemy, ale nie musimy wykorzystać wszystkich porad. Czasami, jak np. w przypadku alergii wystarczą tylko np. 2 porady. Po przebytych poradach otrzymujemy zaświadczenie na ilu poradach byliśmy i wtedy nasz ubezpieczyciel przelewa na nasze konto pieniądze.

Ważne: za porady musimy zapłacić, a dopiero po wizytach dostajemy przyznane nam pieniądze. Podobnie jak u dentysty. Najpierw płacimy za zrobionego zęba, otrzymujemy rachunek, a następnie wysyłamy go do kasy chorych.

Niektóre kasy chorych mają swoich własnych dietetyków. Przykład to AOK i Siemens Betriebskrankenkasse (SBK).  Można się mimo wszystko starać o dopłatę o porady u innego dietetyka.

Jaki jest koszt porady dietetycznej ?

Ceny są różne, ale wahają się za pierwszą poradę od 50 do 100 €. Pierwsza porada trwa zazwyczaj 1 godzinę. Za wizyty kontrolne ceny mogą być od 30 do 60 €.  Wizyty kontrolne to 30 do 40 minut.

Czy każdy dietetyk może prowadzić porady przy współpracy z KK ?

Nie. Dietetyk czyli Ernährungsberater w Niemczech jest po różnych kierunkach studiów. Są 3 chronione zawody: Diätassistent, Ökotropholog i Ernährungswissenschaftler. Po tych 3 kierunkach można pracować jako dietetyk/ Ernährungsberater. Jednakże, aby móc pracować z kasami chorych należy zdobyć odpowiedni certyfikać i być zarejestrowanym w odpowiednim systemie, do którego dostęp mają KK. Zatem szukając najkorzystniejszej oferty musimy też zobaczyć, czy dany dietetyk posiada odpowiednie uprawnienia. Możemy też poprosić o namiary w naszej KK.

Podsumowując. Warto starać się o dopłatę z naszych kas chorych. Polecam dopytać się też dokładnie w swojej kasie chorych o możliwość porady dietetycznej. Często też nasi lekarze nie są świadomi, że KK wspierają dietoterapię. Można się wtedy powoływać na paragraf Reha
§43.

Dorota Mazurkiewicz
mgr dietetyk kliniczny
Tel. 0151 665 485 46
Porady dietetyczne po polsku i niemicku
E-Mail: dora.mazurkiewcz@gmail.com

www.dietetycznienacodzien.blogspot.de

1 komentarz :

Tomasz K pisze...

Jeśli ktoś myśli o zmianie diety, warto zaufać www.dietetyka-blizej-ciebie.pl.

Prześlij komentarz